Munros

Stob Coire Easain 1116m.n.m.

Veľa z Vás sa ma stále pýta, čo tie Munro/s sú, prečo to píšem do príspevkov… čo to vlastne je a prečo sú kopce takto pomenované…..

Pre neangličtinárov  :

Munro – jednotné číslo 🙂

Munros – množné čislo 🙂 🙂

Dáme si trochu faktov a histórie. Sir Hugh Munro (1856 – 1919) ktorý roztriedil škótske hory na 283 jednotlivých kopcov ktoré presahovali 3000 feets (stôp) a teda 914,4 metra.  Kedže ujo Munro teda zložil tabuľku kopcov v Škótsku…. bolo ju treba aj prejsť a zvládnuť všetky náročné stúpania a prekážky ktoré tieto hory majú…  to sa mu už ale nepodarilo a „prácu“ zanechal na ďaľšieho… a to Revd A E Robertson ktorý v roku 1901 pokoril všetky kopce dnes známe ako Munros.

Cuillin ridge na ostrove Skye fotené z Bla Bheinn 928m.n.m.

Od tejto chvíľe sa dnešný Hiking teda pešia turistika po horách stávala čoraz populárnejšia, a tak sa Scottish Mountaineering Club (SMC) rozhodli pre update tohto zoznamu… bolo ich viac ale naposledy  sa udiaľ v roku 2012 a zatavil sa na čísle 282 Munros a s toho 227 vrcholkov.

V dnešnej dobe si už nemusíme na odškrtávanie Munros nosiť knižku alebo papier, novodobé technológie nám zabezpečili aplikácie, online mapy, weby atď. viete sa rýchlo dozvedieť odkiaľ začínať, aká dlhá túra je, ako náročná, či a kadiaľ vedie chodník, alebo aj komentáre od ľudí ktorí tu boli napríklad včera…. No a na vrcholku si tiež viete zaškrtnúť že ste to zvládli , dať svoj komentár, zdieľať fotky a čo hlavne, môžete vidieť koľko ich už máte za sebou a koľko vám ešte zostáva na zvládnutie všetkých.

Počasie nieje vždy len slnečné – na ceste na Ben Vorlich 943m.n.m.Pre všetkých nadšencov hôr, ale aj pre tých ktorí si chcú len pozrieť fotky a prečítať zážitky kliknite na Fb stránku Kampet.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s