21. Čierne zlato

Azerbajdžan nie je až taký drsný, ako na prvý pohľad pôsobí. Už kupovanie SIM kariet sa nezaobíde bez pozvania na čaj. Domáci sa hrdo hlásia k priateľstvu s národom Tureckým. Svedčí o tom podobnosť jazyka aj všadeprítomý polmesiac. Jeden veľký rozdiel tu však predsa len je – okrem čaju sa tu vo veľkom popíja aj pivo či ruská vodka.

Prvé ráno v novej krajine kopíruje tradičný rituál: vymeniť peniaze, zaobstarať internety, omrknúť čo tu fičí. V Azerbajdžane sú to Lady.

Miestni šoféri sa tohoto sovietskeho klenotu proste nechcú vzdať. A hoci karoséria sa už po desaťročia nezmenila, väšina žigulákov tu má novší rok výroby ako naše Mitsubishi. Do výbavy im pribudli elektrické okná, klíma, posilňovač, skrátka moderné retro auto.

Zelené úbočia Kaukazu miznú v diaľke. Cesta nás vedie vyprahnutou púštnou krajinou. Na jej konci ako žiari ako perla v piesku mesto Baku.

Toto kráľovstvo čierneho zlata ponúka všetko, čo si turista zo západu môže priať: rušný život nočného veľkomesta, pokojné zákutia starého mesta, ale aj špecialitky v podobe luxusných hotelov či futuristických budov. Najlepšou reklamou je ukázať svoje bohatstvo celému svetu. Preto nie je problém pre toto, vpodstate Ázijské mesto, aby sa stalo dejiskom Európskych hier, či na pár dní premenilo svoje ulice na okruh závodov F1.

Ale teraz rýchlo do prístavu, dnes možno dorazí naša loď.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s