26. Pumpárova čarovná bandaska

V oriente nie je nič obyčajné. Ku každému miestu sa viaže legenda, ku každej osobnosti zas neuveriteľný životný príbeh. Keď ale prestáva fungovať fyzika a metrické jednotky sa odrazu zbláznia, tak to začína byť podozrivé…

Mesto Khiva si už na turistov zvyklo. Orientačné tabule a smerovníky privedú nič netušiacich turistov zaručene k spoplatnenej bráne s turniketom, zatiaľ čo tí zvedavší poľahky objavia grátis vstup do starého mesta pre domácich. Ono je to vlastne taký veľký “skanzen”. Za masívnymi hlinenými múrmi mesta si domáci ďalej žijú svoj, viac či menej, pokojný život v tieni palácov a minaretov.

Poliakov sme nechali túlať sa uličkami mesta, a v sprievode dvoch motorkárov sme sa pohli ďalej. Prostredným z trojice klenotov Hodvábnej cesty je mesto Bukhara. Len Mikel má z jeho názvu srandu: náramne sa sa totiž podobá na výraz, ktorý v španielčine označuje teplých chlapcov. No a čo, aj tak tam s chalanmi ideme!

To mesto je krivé. Nie, vážne, paláce a madrasy svojou nádherou vyrážajú dych, ale študentovi stavbáriny udrie do oka iný detail. V Bukhare by ste pravý uhol proste hľadali márne. Palác na námestí sa už stovky rokov ponad fontánu dôverne nakláňa smerom k madrase, akoby jej chcel niečo pošepkať. Tá sa však, ako urazená frajerka, odkláňa na opačnú stranu a nechce od neho nič počuť. Nuž, asi zamlada pokukoval po minaretoch…

A teraz k tomu zázraku na počkanie. Cesta do magického Samarkandu predsa nemôže zostať bez fantastického zážitku.

Večne smädný Pinin si už opäť pýta svoj prídel. Zastavujeme na malej čerpačke a dopĺňame zásoby paliva. Moja chabá znalosť ruštiny mi na túto činnosť tak akurát postačuje – pumpár do každej bandasky načapuje 20 litrov. Hotovo.

Ale počkať, žeby som odrazu tak zmocnel? “Plné” kanistre sú dnes akési ľahké. Takže ešte raz a dočapovať do plna. Keď tu zrazu … aleluja, stal sa zázrak!

Ručička na ciferníku starého stojanu ukazuje, že do našich 20 litrových bandasiek sa zmestilo po 27 litrov benzínu. Vidím dobre, alebo som bol pridlho na slniečku? So smiechom pumpárovi doplácam požadovanú (a trochu zjednanú) sumu.

Obsah zázračných bandasiek za chvíľu minze v nádrži auta. Výsledok? Presne plná 40 litrová nádrž. Ešte že tak, tých kúziel už bolo na dnes dosť. Ale aspoň sme zistili, ako všetky tie príbehy vznikajú…

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s