16. Krajina bez Hory 2

Jerevan je proste špecialita. Zbúrané historické budovy boli postavené nanovo z betónu. Hoci sú krásne, chýba im patina a punc histórie. Tie, čo zostali po komunistoch, by mali byť zbúrané určite!

Kontrasty mezdi chudobnými a bohatými sú obrovské. Nie je problém tu vidieť autá za stovky tisíc eur, zaparkované na okraji jarmoku so zeleninou a živými zvieratami. Ale aj pre takéto pohľady sa oplatí Jerevan.

Arménsko je krajina kláštorov. Tieto mystické miesta sú najväčším lákadlom pre turistov v celej krajine. A možno preto už nie sú až také mystické… Návštevníkov je priveľa. V dave sa stráca slušnosť a pokora, návštevníci ignorujú povinné zahaľovanie ramien a kolien, sú hluční, otravný. Komercia je zrejme daň, ktorú musí Arménsko zaplatiť, aby prilákalo viac dovolenkárov.

Že Arménsko nemá more? Nevadí, má predsa Sevan. Obrovské jazero vo výške 1900 metrov, ponúka kúpanie v teplej vode s výhľadom na zasnežené vrcholy okolitých kopčekov. Celé severné pobrežie je rozkúskované na kempy a súkromné pláže. Je takmer nemožné okúpať sa bez toho, aby ste nevliezli niekomu do dvora. Miestni trávia pri vode celé leto a svoje pozemky prenajímajú turistom – každá koruna dobrá.

Azerbajdžan na ľavo, Azerbajdžan na pravo. Nežartujem. Drobnú enklávu oddeľuje od materskej krajiny iba úzky pásik zeme a hlavná cesta. Ide vlastne o jeden zalesnený kopec, ku ktorému nevedie žiadna poriadna cesta. Asi nebude náhoda, že si tieto dva susedné štáty nevedia prijsť na meno.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s